web analytics Erzincan Sağlık İl Müdürlüğü
 

İhale İlanları
Nöbetçi Eczane

27.03.2017
Erzincan  için  nöbetçi eczane 

ÇİÇEK ECZANESİ

Hava Durumu


 
Erzincan Sağlık Müdürlüğü - Ketem
Ana Sayfa Kanser nedir? Kanserin Nedenleri Kanserden Korunma Kanser Tedavisi

Sağlık Bakanlığı tarafından 2003 yılında uygulanmaya başlanan KETEM projesi Erzincan’da da uygulanıyor! Şubat 2010 itibariyle ilimizde de bir KETEM faaliyete geçti! Peki nedir bu KETEM?

  KETEM, Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezi’nin kısaltması ve tüm Türkiye’de KETEM adıyla biliniyor. “Erken teşhis hayat kurtarır” prensibinden yola çıkarak çağımızın vebası olarak bilinen kanser hastalığını erken evrelerde tesbit etmeyi amaçlayan bir kurum.

  Kanser Taraması Nedir?

  Kanser taraması, kanserin vücutta oluşmaya başladığı andan, görünür belirtiler vermeye başladığı ana kadar olan süreçte (yani erken evrelerde) hiçbir şikayeti olmayan bireylere yapılan bir takım testlerle kanserin varlığını araştırmaktır. Eğer bu aşamada kanser yakalanabilirse, ilerlemiş /yayılmış kanserlere göre tedavisi oldukça basit, masrafsız, kısa süreli olmaktadır.

  KETEM’lerde Hangi Kanserler taranıyor?

  Türkiye’de 2010 itibariyle mevcut 120 KETEM’de şu an için ulusal tarama standartları yayınlanmış olan “MEME KANSERİ” ve “ RAHİM AĞZI KANSERİ” ne yönelik taramalar yapılıyor.

          Kimler Taranıyor?

          Rahim ağzı kanseri için 30-65 yaş arasındaki cinsel aktif kadınlar; Meme kanseri için ise 50-69 yaş aralığındaki tüm bayanlar taramaya katılabiliyor.

  Rahim Ağzı Kanseri Taraması Nasıl Yapılıyor?

  Rahim ağzından fırça yardımıyla sürüntü (smear, örnek) alınarak ve bu basit işlem 5 yılda bir tekrarlanarak tarama yapılıyor. İşlem genellikle ağrı/acıya neden olmuyor.

  Meme Kanseri Taraması Nasıl Yapılıyor?

  50 yaş ve üzeri bayanlara 2 yılda bir mamografi çekerek, gerekirse ultrason çekerek, yılda bir merkezdeki eğitimli personel tarafından klinik meme muayenesi yaparak taranıyor.

  Ayrıca KETEM’e başvuran her kadına ayda bir yapması gereken Kendi Kendine Meme Muayenesi hakkında da eğitim veriliyor. Kanserle ilgili genel bilgilendirmelerin de yapıldığı KETEM’e merak ettiklerinizi sorabilirsiniz.  30 yaş ve üzeri bir bayansanız, sizi de KETEM’e bekliyoruz….

          Erzincan KETEM eski sigorta hastanesi (yeni devlet hastanesi B blok) bahçesinde, fizik tedavi binası karşısındaki prefabrik binada hizmete açılmıştır.

Telefon: (0446) 224 12 24 dahili numara:2370

En Üst 

KANSER NEDİR?

Kanser, hücrelerde DNA'nın hasarı sonucu hücrelerin kontrolsüz veya anormal bir şekilde büyümesi ve çoğalmasıdır. Günde vücudumuzda(DNA'da) yaklaşık 10000 mutasyon olmasına rağmen immün sistemimiz her milisaniye vücudumuzu tarar ve kanserli hücreleri yok eder.

Kanser vücut hücrelerinin kontrolsüz bir şekilde üreyerek komşu dokuları işgal etmesi (invazyon) veya kaynağını aldığı organdan daha uzak bir yere, kan veya lenf yoluyla yayılması (metastaz) ile oluşan bir hastalıktır. Hücreler DNA replikasyonları esnasında meydana gelen bozulmalar nedeniyle yapı değiştitirler. Normal vucut hücre ve dokuları, orijinal büyüklük ve yapılarını korurken kanser hücreleri saldırgan bir tablo çizerler.

Kanser potansiyeli olan hücrelerin en önemli özelliği "onkogen" içermesi yani bulunduğu dokudan tamamen farklı bir yeni bir hücre olacak şekilde bozulma potansiyeli olmasıdır. Bu hücreler kanser dönüşümünü tamamladığında, alınan patoloji örneklerinde bu hücrelerin kökenini tanımlamak neredeyse imkansızdır.

Bir kanser hücresi oluştuğunda vücudun bağışıklık sistemi bu yabancı hücreyi tanır ve parçalar. Bu sayede vücutta oluşan binlerce kanser hücresi bağışıklık sistemi tarafından yok edilir. Her hücrede, onkogenlerin aktivasyonunu baskılayan antionkogenler (Tümör Baskılayıcı Gen) bulunmaktadır. Antionkogenlerin kaybolması veya inaktive olması durumunda onkogen aktivitesine izin verilmiş olur. Bunu da kanserin oluşumu izler. Vucutta mutasyona uğrayan hücrelerin ancak çok küçük bir kısmı kansere yol açar. Bunun bir çok nedeni vardır:

 1. Mutasyon gösteren hücrelerin yaşama kabiliyetleri normal hücrelere göre daha azdır. bu yüzden ölürler.
 2. Mutasyon gösteren hücrelerin pek çoğunda bile hâlâ aşırı büyümeyi önleyen normal geridönüm kontrol düzeneği("Tümör baskılayıcı genler") bulunur. Bu yüzden hayatta kalabilen mutant hücrelerin çok azı kanserli hücreye dönüşür.
 3. Sıklıkla, kanser potansiyeli taşıyan bu hücreler büyüyüp kanser oluşturmadan önce vucudun bağışıklık sistemi tarafından yok edilirler.

Bu olay şöyle açıklanmaktadır:

Mutant hücrelerin çoğu değişikliğe uğramış genleri nedeniyle kendi içlerinde anormal protein oluştururlar. Bu anormal proteinler vucudun bağışıklık sistemini uyararak antikor yapımına veya kanserli hücreye karşı duyarlılık kazanmış lenfositlerin oluşmasına neden olarak kanserli hücrenin yok edilmesini sağlarlar. ( Bu olayı destekleyen bir gerçek de organ trasnplantasyonu nedeniyle immünsupresif tedavi gören hastalarda kanser riskinin beş kat artmasıdır.

Bağışıklık sisteminin etkinliğini bozan durumlar kanseri hazırlayıcı etmenler (predispozan) olarak bilinir. Bağışıklık sistemi tarafından yok edilmemiş olan bu hücreler konrolsüz biçimde üreyerek bulundukları dokuyu işgal ederler. Sadece o dokuyla sınırlı kalmayıp komşu dokulara da yayılırlar(invazyon). Kan ve lenf dolaşımı yoluyla vucudun ilgisiz bölgelerine de taşınabilirler. (metastaz)

Kanser başlangıcı olan alanda en önemli özellik kitlenin çevre dokulara girift, yapışık olmasıdır. İyi huylu (benign) tümörler genellikle sınırları belirgin kitlelerdir. Ancak kötü huylu (malign) tümörler sınırları belirsiz ve çevre dokuya sıkıca yapışık halde bulunurlar. İlk evrelerde genellikle ağrısızdırlar.

Kanser oluştuğu yani köken aldığı dokuya göre adlandırılır.

Kanser hücreleri civarlarındaki doku lara ulaşarak, kan dolaşımı, lenf sistemi ya da vücut boşlukları ve yüzeyleri yollarıyla vücudun diğer taraflarına yayılırlar. Buna metastaz denir.

Vücudumuzda kontrolsuz olarak büyüyen kötü huylu tümörlere kanser denir. Kanserler iyi huylu ve kötü huylu olmak üzere iki kısma ayrılır. Kötü huylu tümörler başka dokulara ve organlara yayılma (Metastaz) özelliği gösterirler.

En Üst 

KANSERİN NEDENLERİ

Kanserin esas nedeni hücre bölünmesi esnasında DNA replikasyonunun (eşlenmesi) hatalı olması sonucu hücrenin farklılaşmasıdır. DNA replikasyon anormalisine sebep olduğu sanılan bir çok faktör mevcuttur ve bunlara predispozan (hazırlayıcı) faktörler denir. Hücre bölünmesi, doku tamiri ve yenilenmesi amacıyla yapılır. Doku tamiri ve yenilenmesini hızlandıran tüm etmenler aslında bir kanser hazırlayıcısı olabilir.

1) X-ışınları, gama ışınları, radyoaktif maddelerden yayılan partikül radyasyonları ve ultraviyole ışınları gibi iyonize edici radyasyonlar kansere zemin hazırlamaktadır. Bu radyasyonların etkisi altında doku hücrelerinde oluşan iyonlar yüksek derecede reaktif olduklarından DNA zincirlerini kopararak mutasyona sebep olmaktadır.

2) Bazı kimyasal maddelerin mutasyon potansiyeli yüksektir. Mutasyona neden olan kimyasal maddelere kanserojenler denir. Anilin boya türevleri, sigara dumanındaki çok sayıdaki kimyasal, metilmetakrilat, asbest, silika tozları, kömür ve alçı tozu bunlara örnektir. Günümüzde toplumda en büyük sayıda kansere neden olan kanserojenler sigara dumanında bulunmaktadır.

3) Fiziksel olarak tahriş edici maddeler de kansere neden olmaktadır. Dokuda oluşan harabiyet hızlı bir mitoz faaliyetiyle tahrip olan hücrelerin yerine yeni hücreler oluşturur. Mitoz ne kadar fazla ve hızlı olursa mutasyon riski o kadar artar. Bu tür fiziksel etmenler arasında (dudak ısırma, saçla oynama, ben (nevus) koparma), yara kabuklarıyla oynama, bazı tahriş edici gıdaların aşırı ve sık tüketimi sayılabilir.

 

5) Kanser oluşumunda viral faktörlerin etkisi de vardır. 

Kadınlarda en çok meme, rahim ve kalın bağırsak kanseri; erkeklerde ise en çok akciğer, prostat, mide ve kalın bağırsak kanserleri görülmektedir. Tüm kanserlerin %16'sı, tüm kanser ölümlerinin %28'i ( erkeklerde %35, kadınlarda %19 akciğer kanseri nedeniyledir. Akciğer kanseri büyük ölçüde sigara kullanımı ile ilişkilidir..

Kanserin görüldüğü yerler aşağıda gösterildiği şekilde yüzdelenebilir:

Beyin ve omurilik %1 Cilt %10 Genital bölgeler: erkeklerde %20, kadınlarda %8 Meme  %14 Sindirim sistemi %25 Solunum yolları: erkeklerde %2, kadınlarda %3 Karaciğer ve safra kesesi %3 Diğer organlar %8

İyi huylu ve kötü huylu tümör ne demektir?

İyi huylu (benign) tümörler kanser değildir. Komşu bölgelere yayılmazlar. Sınırları belirgindir. Komşu dokuları eritmezler. Bu hücreler, onkogen yani farklılaşmışlardır (mutasyon)ancak yine de orijinlerini tahmin etmek mümkündür. Tamamen çıkartıldığı zaman genellikle tekrarlamazlar.

Kötü huylu (malign) tümörler ise kanser olarak adlandırılır. Komşu organ ve dokulara yayılırlar, kemik doku ile karşılaştıklarında onu dahi eritirler (rezorbsiyon). Sınırları belirsizdir. Malign tümörü oluşturan hücreler o kadar farklılaşmışlardır ki orijinlerinin

En Üst 

KANSERDEN KORUNMA

Kanserden korunma ve riski azaltma yöntemlerinin geliştirilmesi, kanserin mali, fiziksel ve ruhsal yükünü oldukça azaltacaktır. Ayrıca bu yöntemler kanserin yineleme riskini ya da ikincil kanser ortaya çıkma riskini de azaltacaktır.

Risk faktörlerinden kaçınmakla; kanser gelişme riski büyük ölçüde azaltılabilmektedir, ancak tüm kanserler önlenebilir değildir.

Kanserden korunma yolları:

 • Sigaradan kesinlikle uzak durun,
 • Gereksiz ilaç kullanmayın,
 • Güneş ışığının zararlı etkilerinden korunun,
 • Düzenli egzersiz yapın,
 • Yüksek kalorili yiyecek ve içeceklerden sakının,obeziteye karşı dikkatli olun,
 • Gebelik döneminde kendinizi ve bebeğinizi sigara,alkol,ilaç,kimyasal maddeler,radyasyon ve zararlı toksinlerden koruyun
 • Tarım ve böcek ilaçlarından uzak durun,
 • Alkol kullanmayın,
 • Çalışma ortamının zararlı etkilerinden korunun,
 • Gerekmedikçe radyolojik tetkiklerden sakının.

En Üst 

KANSER TEDAVİSİ 

Herşeyden önce, tüm hastalıkların tedavilerinde esas rolü vucudun Bağışıklık Sistemi üstlenmektedir. Bağışıklık sistemini zayıflatan etmenlerin ortadan kaldırılması tedavinin ilk basamağıdır. Kanserli hücrelerin ne kadar ve nerelere metastaz yaptığını tesbit etmek olanaksız olduğundan kanser tedavisi gören hastaların bağışıklık sistemlerinin güçlendirilerek bu yayılmış hücreleri yok etmesi arzu edilen bir durumdur.

Kanser tedavisi onkoloji uzmanı doktorlar tarafından yapılır. Bir çok merkezde Onkoloji Hastahaneleri mevcuttur.Genel bilindik kanser tedavileri 4 çeşit yolla yapılır:

 • Cerrahi (Kanserli dokuyu ve çevresindeki invazyon riski taşıyan bir miktar sağlıklı dokuyu alıp çıkartmak. Bazı durumlarda kanserli dokuyu cerrahi müdahale ile çıkartmak imkansız olabilir. Bu durumda radyoterapi veya kemoterapi uygulanır.)
 • Radyoterapi (ışın) tedavisi (Uygun dozda ışın uygulayarak kanser hücrelerinin öldürülmesi)
 • Kemoterapi (kanser hücrelerini öldürmek üzere ilaçlar kullanılması
 • Alternatif tıp

En Üst 


 


Sağlık Bakanlığı  Erzincan İl Sağlık Müdürlüğü - 2012 - Tüm Hakları Saklıdır.